W 2021 r w Polsce o 7 proc. wzrosło zużycie paliw i ich import


Uzgodniono także, że od 2035 r. Samochody osobowe i dostawcze będą mogły być wprowadzane na rynek unijny jedynie po spełnieniu wymogu redukcji emisji, co oznacza odejście od stosowania w samochodach tradycyjnych paliw silnikowych. Promocję odnawialnych źródeł energii przewidziano również w ramach rewizji dyrektywy dot. Do Polski sprowadzono około 13,7 mln m3 paliw gotowych z zagranicy. Oznacza to wzrost importu o 9%, czyli o prawie 1,2 mln m3 względem 2021 r. Zagraniczne dostawy odpowiadały za znaczną część krajowego zapotrzebowania na paliwa, dla oleju napędowego było to 32%, dla benzyny 24%, a dla LPG 89%.

Raport POPiHN: W 2021 r. wzrosło zużycie paliw w Polsce

Sprzedaż na tych stacjach w 2022 r. Odpowiadała za około 74% całkowitej sprzedaży detalicznej benzyn silnikowych, około 54% oleju napędowego oraz 42% autogazu. W przypadku benzyn silnikowych, o 3 pkt. Więcej dla paliwa do silników Klucz tajny udane Forex Trading-systemy w skrócie wysokoprężnych oraz o 2 pkt. Zużycie paliw transportowych w Polsce wzrosło o 7 proc. Wobec 2022 roku, do ponad 35,9 mln metrów sześciennych – poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

  1. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała w czwartek, że w 2023 roku wzrosło zapotrzebowanie na wszystkie trzy główne rodzaje paliw silnikowych, tj.
  2. W roku 2023 Polski Instytut Naftowy i Gazu (POPiHN) ocenił, że główni gracze na rynku paliwowym dodali do benzyny i oleju napędowego nieco więcej alkoholu oraz nieco mniej estrów w porównaniu z poprzednim rokiem.
  3. Przed wybuchem wojny z Rosji pochodziło 27% unijnego importu ropy, blisko 50% importu węgla oraz ponad 45% importu gazu ziemnego.
  4. Dało to w sumie 30% udziału importu w rynku, wobec 32% w 2018 roku.
  5. POPiHN zauważyła, że część tego importu, głównie oleju napędowego, została ponownie wyeksportowana za granicę, głównie do Ukrainy.

Odmrażanie cen energii. Tyle będziemy płacić za prąd

Odcięcie się od tak dużego producenta surowców energetycznych było możliwe dzięki zwiększeniu dostaw z krajów, takich jak Arabia Saudyjska czy USA. To dużo, tym bardziej że cały czas stoimy w obliczu możliwych sankcji na eksport rosyjskiej ropy i oleju napędowego” – stwierdził Romaniuk. Mniej niż rok temu sprowadzono oleju napędowego i benzyn, wzrósł natomiast import gazu płynnego LPG. Import odpowiadał za znaczną część realizacji krajowego zapotrzebowania na paliwa, dla oleju napędowego było to 39 proc., dla benzyny 24 proc., a dla LPG 83 proc.

W 2023 roku zużycie paliw silnikowych w Polsce wzrosło o 7 procent

Oznacza to wzrost importu o 22 proc, czyli o prawie 2,8 mln m sześc. Część z tego paliwa – głównie oleju napędowego – trafiła bezpośrednio (w ramach reeksportu) za granicę, głównie na Ukrainę. POPiHN wyliczyła, że w ubiegłym roku do Polski sprowadzono 12,3 mln m3 paliw, czyli o prawie 2,5 mln m3 więcej niż w 2020 r.

Suszowe 2023: Na konta 72 tys. rolników trafiło blisko 546 mln zł

Polska nie zrezygnowała całkowicie z rosyjskiej ropy, jak zapowiadała, ale Kreml sam zakręcił krany. PAP MediaRoom to należący do Polskiej Agencji Prasowej portal udostępniający dziennikarzom i redakcjom komunikaty i informacje prasowe, jak również treści redakcyjne, opracowane przez PAP w ramach projektów finansowanych przez instytucje i korporacje. „Budowa gospodarki niskoemisyjnej wymaga zdefiniowania na nowo sektora transportowego – pogodzenia celów klimatycznych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i poszanowaniem interesu konsumentów. To jest wyzwanie, z którym musi się zmierzyć również branża paliwowa.

W swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Duża zależność od zewnętrznych dostaw surowca niesie ze sobą ryzyko, a szansą na jego ograniczenie jest stopniowa elektryfikacja transportu oraz rozwój paliw niskoemisyjnych, zwłaszcza produkowanych własnymi zasobami. Obecna sytuacja geopolityczna Senator Gary Peters mówi John James odmawiając przyznać jest żałosne tymczasowo zwiększyła rolę paliw kopalnych, co utrudnia proces odejścia od nich w Polsce. Spowodowane jest to brakiem technologii, mogącej w krótkim czasie zastąpić paliwa otrzymane w procesie przetwarzania ropy. Jak przypomniał prezes POPiHN, zazielenienie transportu pozostaje jednym z głównych celów unijnej polityki klimatycznej – co będzie miało wpływ na rynek paliw w Polsce.

Armand Lumens nowym dyrektorem finansowym EIG MidOcean Energy

Nie tylko zużycie paliw wzrosło. Rownież ilość stacji się powiększyła. Import paliw również wzrósł o 9% rok do roku do 13,7 mln metrów sześciennych. Stanowiły one 37% całkowitego zużycia.

Względem 2022 roku – wymieniła POPiHN, wskazując, że najbardziej pożądanym paliwem na polskim rynku był olej napędowy, na który krajowe zapotrzebowanie było około 3 razy większe niż na benzyny silnikowe. Zużycie paliw płynnych w Polsce osiągnęło w ubiegłym roku rekordowy poziom 37 mln metrów sześciennych, czyli o 5% więcej niż w 2021 r., wynika z nowego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Według raportu POPiHN cały polski sektor paliw płynnych zanotował wzrost sprzedaży, a największe przyrosty odnotowano w sprzedaży oleju napędowego i benzyn silnikowych. Pomimo wybuchu wojny oraz wzrostu cen energii, Unia Europejska utrzymuje obrany kierunek polityki klimatycznej.

„Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przewidywała wzrosty cen detalicznych paliw silnikowych na 2021 r., jednak ich dynamika była wyższa niż prognozowana. Ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o ponad 20 procent, natomiast w przypadku autogazu wzrost był jeszcze wyższy, bo o ponad 30 proc. Pewnie ten trend będzie Wiadomości dla inwestorów utrzymany również w roku 2022” – poinformował Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Jego zdaniem „taniej na stacjach już było”, gdyż rosyjska agresja na Ukrainę znacząco wpłynęła na krajowy rynek paliw. W efekcie tych zdarzeń średnia cena benzyny EU95, w ujęciu rok do roku, wzrosła o 22%, oleju napędowego o 34%, a autogazu o 21%.

– poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Wzrósł import, konsumpcję paliw wspierała turystyka paliwowa z zagranicy – dodano. „Maleje nam eksport, bo praktycznie cała produkcja krajowa jest kierowana na rynek wewnętrzny” – zauważył. „Maleje nam eksport, bo praktycznie cała produkcja krajowa jest kierowana na rynek wewnętrzny” – zauważył. Zmniejszył się udział importu w polskim rynku paliw płynnych.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska zobowiązała się do zaprzestania importu rosyjskiej energii do końca 2022 roku. Udało się to w przypadku węgla i gazu, ale jeszcze w styczniu 10% polskiej ropy pochodziło z Rosji na podstawie kontraktu długoterminowego. Sytuacja zakończyła się, gdy w lutym sama Rosja wstrzymała dostawy. „Wstępne informacje dotyczące I kwartału 2022 r. Pokazują, że będziemy mieli wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim o ok. 20 proc. To dużo, tym bardziej że cały czas stoimy w obliczu możliwych sankcji na eksport rosyjskiej ropy i oleju napędowego” – stwierdził Romaniuk.

Wartość detalicznego rynku paliw zwiększyła się o 33 mld zł do 142 mld zł – poinformowała POPiHN w swoim corocznym raporcie. W rzeczywistości zużycie nafty wzrosło o ponad 70% rok do roku do 1,24 miliona metrów sześciennych. Tymczasem zużycie benzyny wzrosło o 5% do 7,15 mln m3, zużycie oleju napędowego o 3% do 22,66 mln m3, a LPG o 8% do 5,13 mln m3. Wobec 2022 r., do ponad 35,9 mln m sześc.


Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai.